SPORTPSZICHOLÓGIA
Kedves Sportoló, Edző, Sportszülő!
Sportolóként ismered azt az érzést, amikor nem tudsz úgy teljesíteni, ahogyan azt elvárnád magadtól? Amikor úgy kelsz fel reggel, hogy nincs kedved a meccshez/versenyhez/edzéshez, de nem tudod, hogy miért? Vagy amikor annyira izgulsz, hogy már aludni sem tudsz? Amikor nehezen tudsz koncentrálni edzésen vagy téthelyzetben?
Vagy egyszerűen csak szeretnél előnyre szert tenni a többiekhez képest és tudatosabb, kiegyensúlyozottabb és magabiztosabb sportolóvá, emberré válni?
Edzőként előfordul, hogy konfliktusaid vannak a sportolóiddal? Szeretnél velük hatékonyabban kommunikálni, ezáltal jobb edzővé válni, akiket a sportolói szeretnek és elfogadnak? Szeretnéd segíteni őket abban, hogy ki tudják hozni magukból a maximumot? Szeretnéd, ha a sportolóid megoldásokat kapnának a fentebb említett problémákra?
Szülőként aggódik, hogy gyermekének romlott a sportteljesítménye? Kérdései vannak azzal kapcsolatban, hogy hogyan támogassa és segítse őt megfelelően? Vagy általánosságban a gyerekneveléssel kapcsolatban? Gyakran egy néhány alkalmas szülőkonzultáció is segíteni tud abban, hogy ezeknek a kérdéseknek a rendezésében elinduljon egy úton, ami a gyermekével való harmonikusabb kapcsolat felé vezet.
A sport, különösen az élsport nagyon kemény világ, ami bizony nagy terhet és elvárásokat rakhat a sportolókra, edzőkre, szülőkre egyaránt. Ezeknek megfelelni borzasztó nehéz, és akkor még a sporton kívüli életről nem is beszéltünk. Teljesen rendben van, ha valaki ebben a világban olykor elakad és a nehézségeit nem tudja egyedül vagy a környezetében élők segítségével megoldani, hiszen nem reális, hogy az edző, vagy a legjobb barát legyen a pszichológus, nekik nem ez a szakmájuk.
Célom, hogy minél több sportolóhoz és edzőhöz eljusson a mentális felkészülés fontossága, illetve, hogy a sportpszichológussal való munka ideális esetben a felkészülés részét képezi, amire egyre több sportoló is felhívja a figyelmet. Sajnos még mindig sok olyan sportoló van, aki nem tudja, hogy mennyit hozzá tud tenni a teljesítményéhez, ha mindezt beépíti.
Munkám során a saját versenyzői múltamat és jelenemet (10 évig versenyszerűen úsztam, jelenleg pedig szenior kategóriában versenyzem), az úszóedzőként és pszichológusként szerzett tapasztalataimat, valamint az egyetemi tanulmányaimat összegezve segítelek titeket sportolókat abban, hogy elérjétek a kitűzött céljaitokat, hogy téthelyzetben nyugodtabbak és magabiztosabbak legyetek, hogy jobban vegyétek az elétek gördülő akadályokat, és hogy a megfelelő formaidőzítéssel kihozzátok magatokból a csúcsteljesítményt. A cél nem csak az, hogy sikeres sportoló legyél, hanem hogy kiegyensúlyozott ember is. Nekem nem csak a sportoló számít, hanem aki mögötte van, hiszen a sportoló is ember!
Amennyiben az alábbi esetek felmerülnek, érdemes sportpszichológus támogatását igénybe venni:
-
jobban megy az edzés, mint a verseny
-
verseny/edzés előtt vagy alatt tapasztalt izgulás, szorongás esetén
-
motivációs problémák esetén
-
koncentrációs nehézségek esetén
-
csapaton belüli konfliktusok, edzővel való kommunikációs nehézségek esetén.
A fentieken túl segítségedre lehetek:
-
az önbizalom növelésében
-
az önismeret fejlesztésében
-
a hatékony célkitűzés elsajátításában
-
a versenyekre való tudatosabb felkészülésben
-
sérülésből való felépülés megtámogatásában
-
a csapatkohézió növelésében
-
a sportkarrier lezárása előtt, a civil karrier megtervezésében.
Szolgáltatások:
-
egyéni sportpszichológiai felkészítés gyerekeknek és felnőtteknek
-
sportpszichológusi csoportfoglalkozás
-
szülőkonzultáció
-
edzőkonzultáció
SZAKEMBEREINK
Balázs Fruzsina
sportpszichológiai szakpszichológus, tanácsadó szakpszichológus